Zwrot z ubezpieczenia OC – kiedy możesz na niego liczyć?

Podziel się swoją opinią

Ubezpieczenie OC, choć obowiązkowe i obciążone odpowiedzialnością karną za brak, ma tę cechę, że można otrzymać jego zwrot. W jakich sytuacjach? Co trzeba zrobić, by dostać zwrot z ubezpieczenia OC? Odpowiadamy.

Zwrot ubezpieczenia OC: kiedy sprzedajesz samochód

Możesz liczyć na zwrot OC, kiedy sprzedajesz samochód. Polisa OC „idzie” za pojazdem, zatem sprzedajesz ją razem z samochodem. Nowy właściciel może jeździć na Twojej polisie do końca jej obowiązywania, ale może też wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową i zawrzeć nową. Wróć: najpierw musi zawrzeć nową, a potem wypowiedzieć starą, bo polskie prawo nie przewiduje, by pojazd mógł pozostać bez ubezpieczenia choćby jeden dzień. Już jeden do trzech dni przerwy w OC to wysoka kara.

Pamiętaj! Kary za brak OC zmieniają się co roku, ich wysokość rośnie wraz z pensją minimalną. W 2019 roku wynoszą:

wysokość kar Punkta
wysokość kar Punkta

Kiedy nowy właściciel zrezygnuje z Twojej polisy, ubezpieczyciel wypłaci Ci część składki za niewykorzystany okres ochrony.

Zwrot z ubezpieczenia samochodu po wyrejestrowaniu

Drugi przypadek, kiedy możesz liczyć na zwrot z polisy OC, to wyrejestrowanie samochodu. Niezależnie od tego, czy oddasz na złom stare auto, czy po wypadku ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą, czy też samochód zostanie Ci skradziony – w każdym z nich wyrejestrowujesz pojazd i otrzymujesz zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony.

Jak otrzymać zwrot z polisy OC?

Procedura ubiegania się o zwrot OC nie jest skomplikowana. Należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego z zaświadczeniem o wyrejestrowaniu samochodu, które otrzymasz w Wydziale Komunikacji. Przysługuje Ci zwrot składki OC za niewykorzystany okres ochrony od dnia wyrejestrowania do dnia zakończenia ochrony.

Zwrot ubezpieczenia OC: automatyczne przedłużenie polisy

Ubezpieczenie OC, jako że jest obowiązkowe, odnawia się automatycznie, nawet jeśli o nim zapomnisz, byś ani jednego dnia nie pozostał bez ochronnego parasola ubezpieczeniowego. To bardzo wygodne, ale może być kłopotliwe. Kiedy zdecydujemy się wykupić polisę u innego ubezpieczyciela, który zaoferuje nam lepsze warunki niż dotychczasowy, a zapomnimy wypowiedzieć starą polisę, będziemy mieć zupełnie zbędne podwójne ubezpieczenie.

Na szczęście bez problemu można wypowiedzieć umowę OC, która odnowiła się automatycznie. Składasz do poprzedniego ubezpieczyciela wniosek o wypowiedzenie umowy i płacisz tylko za te dni, w których byłeś ubezpieczony.

Zwrot z polisy OC zawartej na odległość

Każda umowa zawarta na odległość, przez telefon lub przez internet, może zostać wypowiedzona w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny. Tak stanowi  Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (art. 40 ust. 2). Jeśli jednak agent, z którym wszystko omówiłeś telefonicznie, przyjechał do Ciebie z umową, ten przywilej Cię nie obowiązuje.

Porównuj, wybieraj i kupuj najtańsze OC

Dzięki internetowym porównywarkom ofert ubezpieczeniowych, zakup OC stał się szybki i bezbolesny. Mając dostęp do Internetu, OC możemy kupić w każdym miejscu, o każdej porze dnia i nocy, w roboczy piątek i niehandlową niedzielę. Warto skorzystać z porównywarki Punkta.pl i znaleźć najlepszą, czyli najtańszą ofertę OC. Wedle prawa każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować w ramach OC ten sam zakres ochrony, zatem nie ma sensu przepłacać.

 

Źródło: Punkta.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *