Zakup OC z datą wsteczną – czy to jest możliwe?

Podziel się swoją opinią

W Polsce wszyscy kierowcy posiadający swoje samochody mają obowiązek, zgodnie z przepisami, ubezpieczyć swój pojazd. Każdy dzień zwłoki to zgodnie z ustawą kara od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A czy wobec tego możliwy jest zakup OC z datą wsteczną?

Obecnie fundusz ten korzysta ze specjalnego systemu informatycznego, który na podstawie danych wysłanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyszukuje pojazdy, których właściciele nie podpisali umowy OC. To, że właściciel pojazdu nie zostanie zatrzymany przez jednostkę policji lub inną uprawnioną do tego formację niczego nie zmienia i tak otrzyma karę postaci grzywny.

Zapomniałeś o ubezpieczeniu OC – co teraz? 

Po pierwsze musisz pamiętać, że nie tak łatwo znaleźć się w gronie osób bez ważnego OC. Większość właścicieli pojazdów, którzy ubezpieczają swoje pojazdy od lat, nawet gdy zapomni skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym, otrzyma automatyczne przedłużenie dotychczasowej polisy na kolejny rok. W daleko gorszej sytuacji są osoby, które zakupiły auto, ponieważ jeśli korzystały z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela samochodu, to taka polisa wygasa w ostatnim dniem i nie zostaje przedłużona w sposób automatyczny.

Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy to działa?

Niestety, ustawodawca nie przewidział takiej możliwości i będziemy zobowiązani do zapłacenia grzywny na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Skoro OC wstecz nie istnieje, a jednodniowe ubezpieczenie OC to jedynie fantazja kierowców, nie pozostaje nam nic innego jak znalezienie, jak najszybciej, polisy OC i ubezpieczenie się. Niestety, nie istnieje jednodniowe ubezpieczenie OC na takie okazje.

Za brak polisy OC grożą wysokie kary finansowe. W 2020 roku wysokość tych kwot została podniesiona ze względu na wyższą stawkę płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku.

wysokość kar Punkta
Wysokość kar Punkta.pl

Brak OC to nie tylko konsekwencje finansowe 

Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego niesie za sobą szereg konsekwencji dla kierowcy pojazdu. O ile kwoty za brak ważnego OC są bardzo wysokie, to nie są to jedyne zagrożenia, które czekają na właściciela pojazdu bez ważnej polisy.  Jeżeli kierujący spowoduje wypadek to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na mocy obowiązujących przepisów, weźmie na siebie rekompensatę wobec osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Nie oznacza to, że sprawca nie poniesie konsekwencji. Wprost przeciwnie, ponieważ nie posiada ubezpieczenia, za wszystkie szkody zapłaci z własnej kieszeni!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystąpi z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym, czyli zażąda od kierowcy zwrotu wszystkich wypłaconych środków na rzecz ofiar wypadku. Pamiętajmy, że w ramach zdarzeń drogowych powstają nie tylko szkody na pojeździe, które łatwo zweryfikować finansowo, to jest zapłacić za zniszczony błotnik, samochód  lub uszkodzoną trakcję jezdni. Szkody na osobie stanowią w wiele większe wyzwanie. Jeżeli ofiara wypadku będzie zmuszona korzystać długotrwałej rehabilitacji, otrzyma rentę oraz będzie musiała zmienić kwalifikacje zawodowe, to za te wszystkie rzeczy zapłaci sprawca wypadku drogowego bez ważnego OC z własnych środków. Może to oznaczać, że do drzwi takiej osoby zapuka komornik i zlicytuje cały posiadany przez kierowcę majątek.

Jak znaleźć tanie OC?

W tej sytuacji trzeba pamiętać, że współmałżonkowie muszą się liczyć z licytacją wszystkich dóbr małżonka. W związku z powyższym nie warto ryzykować brakiem OC i należy wyszukać najtańsze OC oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe dla naszego auta. W takim wypadku właściciel pojazdu może kierować się wyłącznie ceną oferowaną przez ubezpieczyciela, ponieważ zakres ochrony oferowane przez wszystkie firmy na terenie Polski jest dokładnie taki sam. Określony został specjalnymi przepisami ustawy. Aby nie przepłacać i wybrać ubezpieczenie w najniższej możliwie cenie, warto porównywać i sprawdzać oferty różnych ubezpieczycieli. W tym pomoże nam kalkulator OC/AC.

 

Źródło: Punkta.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *