Wypadek z obcokrajowcem: szkoda z OC sprawcy zagranicznego

Podziel się swoją opinią

Wydawać by się mogło, że wypadek z udziałem osoby z zagranicy nie jest możliwy, jeśli nie wyjeżdżamy z kraju. Nic bardziej mylnego, wszak i obcokrajowcy często podróżują po Polsce własnymi samochodami. Czy w takiej sytuacji będziemy czekać na odszkodowanie miesiącami? Co należy zrobić w takiej sytuacji? O czym nie można zapomnieć i komu zgłosić szkodę?

Zdarzenia drogowe z osobą z zagranicy

W panice zaraz po wypadku każdy z nas myśli wyłącznie: kolizja, co robić? Po pierwsze zachowajmy spokój. Po wtóre pamiętajmy o spisaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym. W takiej sytuacji nie jest to jednak proste, może się bowiem okazać, że sprawca wypadku nie włada językiem polskim w stopniu wystarczającym, aby mógł podpisać świadomie jakiekolwiek dokument.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie w samochodzie formularza po angielsku dostępnego u większości ubezpieczycieli lub w polskiej izbie ubezpieczeń (można skorzystać ze strony www). Jeżeli obie strony zdarzenia wypełnią dokument w swoim ojczystym lub znanym języku, będzie można szybciej dojść do porozumienia, ponieważ na pierwszy rzut oka będzie widać w jaki sposób uzupełniła ona formularz. Wskazujemy tam w odpowiednich rubrykach poszkodowanego i sprawcę. Przykładając zatem oba dokumenty do siebie, jasne będzie, czy mamy takie samo zdanie na temat przebiegu zdarzenia.

W ilu językach warto mieć oświadczenie?

Najczęściej takie dokumenty dostarczone przez towarzystwo ubezpieczeniowe są dostępne w języku angielskim. Jeżeli osoba, z którą mieliśmy kolizję nie zna tego języka, powinniśmy jednak wezwać policję. Jeżeli  wspólnie ze sprawcą zdarzenia drogowego dojdziemy do konsensusu, pamiętajmy, aby w oświadczeniu znalazły się wszystkie niezbędne informacje to jest imiona i nazwiska kierowców podstawowe informacje dotyczące samochodów, uszkodzeń i zniszczeń widocznych na pierwszy rzut oka, numeru polisy czy nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto również poprosić o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Wiele osób boi się stłuczek z obcokrajowcami, ponieważ zakłada, że może mieć problemy z otrzymaniem pieniędzy na naprawę uszkodzonego pojazdu. Efektem tego, niezależnie od tego, czy stłuczemy lusterko, światło czy głęboko wgnieciemy błotnik, najczęściej wzywamy policję. Od tego momentu to policja weryfikuje fakty przedstawione przez uczestników zdarzenia drogowego. Porównuje historie obu kierowców, a niejednokrotnie także świadków i na tej podstawie ustala, kto jest sprawcą kolizji. To funkcjonariusze policji uzupełniają specjalne arkusze i uczestnicy stłuczki nie są zobowiązani do tworzenia jakichkolwiek dokumentów z tego tytułu.

Korespondent, towarzystwo ubezpieczeniowe – tajemnicze hasła ubezpieczycieli

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce to nie tragedia! Naturalnie nie każda firma ubezpieczeniowa z zagranicy ma swoje przedstawicielstwo w Polsce. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy, że skorzystamy ze strony internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, gdzie znajdziemy tak zwanych korespondentów danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Innymi słowy są to działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe, które na terenie naszego kraju reprezentują inne firmy sprzedające polisy komunikacyjne. Na szczęście dla polskich kierowców proces likwidacji szkody nie wydłuża się ze względu na kolizję z obcokrajowcem. Zgłoszenie szkody odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku zdarzeń, które dzieją się z osobami posiadającymi polskie ubezpieczenie OC. To po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego będącego korespondentem zagranicznej firmy leży rozliczenie się z zagranicznym odpowiednikiem.

Kolizja za granicą? 

Oczywiście, nie jest to przyjemna sytuacja, ale trzeba być na nią przygotowanym w momencie gdy decydujemy się na podróż poza granicę kraju własnym samochodem. Szkoda z OC sprawcy zagranicznego to trochę więcej stresu.

Pamiętajmy o wożeniu w pojeździe oświadczenia o kolizji drogowej w języku angielskim, czyli inaczej mówiąc w schowku trzymajmy na stałe formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej – na wszelki wypadek. W takiej sytuacji osoba poszkodowana ma możliwość zgłoszenia szkody bezpośrednio w  zakładzie ubezpieczeniowym, w którym sprawca kolizji ma polisa albo też z polskim biurze przedstawiciela, czyli u korespondenta. Wybór należy od Ciebie.

 

Źródło: Punkta.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *