Ubezpieczenie taksówki: ile kosztuje OC taxi?
Zarówno ubezpieczenie OC jak i AC dla taxi jest droższe od standardowych ofert. Wynika to z wielu czynników takich jak poziom eksploatacji samochodów wykorzystywanych w celach zarobkowych oraz większe prawdopodobieństwo stłuczki czy wypadku z udziałem takiego pojazdu. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulując takie prawdopodobieństwo, muszą je uwzględnić ustalając wysokość składki.
Ubezpieczenie taksówki: dlaczego taksówkarze płacą więcej?
Przyjrzyjmy się w jaki sposób wykorzystywane są taksówki w dużych miastach. Po pierwsze, największe zapotrzebowanie na tego typu usługi jest w godzinach szczytu, kiedy dochodzi do największej liczby stłuczek. Częsta jazda w korkach wpływa również na znaczną eksploatację pojazdu, co prowadzi do częstszych usterek wymagających na przykład pomocy Assistance. Nie bez znaczenia jest także wpisany w ten zawód pośpiech i presja ze strony pasażera, który zamawia taksówkę po to, by zdążyć na czas np. na samolot czy ważne spotkanie – to również zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu skutkującego wypadkiem. Dodatkowo, samochody używane jako taksówki, każdego roku pokonują wielokrotnie więcej kilometrów niż samochody używane prywatnie na przykład na trasie praca – dom. Więcej kilometrów to znów – większe prawdopodobieństwo wypadku. To wiele tłumaczy, z czego wynikają mniej korzystne kalkulacje ubezpieczeń dla taksówkarzy.
Inna rzecz, to możliwe roszczenia ze strony pasażera na przykład z tytułu uszczerbku na zdrowiu. W wielu sytuacjach mogą one sięgać naprawdę horrendalnych kwot, szczególnie wtedy gdy w wyniku wypadku dojdzie do poważnych obrażeń ciała i długotrwałej hospitalizacji. Jak wspomnieliśmy, to kierowca odpowiada za zdrowie i życie swojego pasażera. Jeśli to on spowoduje wypadek, ewentualne roszczenia będą finansowane z ubezpieczenia OC taxi. Gdyby kierowca nie posiadał ważnej polisy, mógłby się pogrążyć w astronomicznych i ciężkich do uregulowania kwotach, dlatego ważne jest terminowe opłacanie składek.
Ile kosztuje OC taxi?
Ubezpieczyciel kalkulując kwotę, jaką będzie musiał zapłacić właściciel taksówki weźmie pod uwagę bardzo wiele zmiennych. Między innymi wiek kierowcy, jego doświadczenie, miasto lub powiat w którym będzie zarejestrowany pojazd, wiek i parametry samochodu, zniżki za bezszkodową jazdę itd. Wykorzystując samochód w celu przewozu osób, opłata za polisę będzie droższa o kilkaset złotych. W ujęciu procentowym, różnica może dochodzić do 30-50%. Wielu kierowców rozpoczynających taką działalność wyszukuje najtańsze ubezpieczenie OC dla taksówki m.in. w porównywarkach ubezpieczeniowych. Różnice między towarzystwami mogą być spore – warto przy tym wczytać się w zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Szczególnie w przypadku ubezpieczenia AC dla taxi, tańsze rozwiązania mogą być mniej korzystne i zakładać np. wariant optymalny, który nie zakłada wykorzystania oryginalnych części producenta w przypadku odbudowy samochodu po kolizji czy wypadku.
Ubezpieczenie taxi a miejsce świadczenia usługi
Wiadomo, że niższą stawkę ubezpieczenia zapłaci taksówkarz oferujący swoje usługi w małym mieście powiatowym. Jego kolega w tym samym wieku, jeżdżący dokładnie takim samym samochodem i z identyczną historią ubezpieczeniową, będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. W tym wypadku różnice mogą się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele, niezależnie od miejsca zarejestrowania pojazdu pytają o miasto, dla którego dany kierowca posiada licencję taksówkową – w sposób oczywisty, dla kalkulacji ceny polisy wzięta zostanie pod uwagę druga informacja.
Źródło: Punkta.pl