Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą

Podziel się swoją opinią
Im dłuższa droga od sprzedającego do kupującego i im więcej granic po drodze tym większą ostrożność należy zachować. Z tego powodu niektórzy decydują się na kupowanie auta bezpośrednio za granicą. To nie takie trudne, ale trzeba pamiętać, że naszym obowiązkiem jest ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą. Musimy załatwić to tak, aby samochód miał ważne ubezpieczenie OC zgodnie z polskimi przepisami. Jazda bez niego jest nielegalna, a na dodatek może być bardzo kosztowna. Gdy kupujemy auto od polskiego właściciela sprawa jest prosta – jego OC przechodzi na nas. W przypadku aut zagranicznych jest inaczej.

Samochód kupiony za granicą: OC krótkoterminowe

Gdy kupisz auto poza Polską możesz nim po prostu przyjechać do kraju, a nawet jeździć przez trzydzieści dni na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Pod warunkiem, że samochód posiada ważny przegląd techniczny oraz że nie został jeszcze wyrejestrowany przez poprzedniego właściciela. W takim wypadku musisz też wykupić tymczasowe ubezpieczenie OC. Bez trudu wybierzesz odpowiednią ofertę z naszą wyszukiwarką. Pamiętaj, że to ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie i trwa tylko trzydzieści dni. A co jeśli auto zostało wyrejestrowane lub nie posiada ważnego przeglądu technicznego? Wtedy nie masz innego wyjścia  – Twój samochód może wjechać do Polski tylko i wyłącznie na lawecie.

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą: tablice tymczasowe

Zastanawiasz się: tablice tymczasowe, ubezpieczenie OC – od czego właściwie zacząć? Aby wykupić standardową polisę od odpowiedzialności cywilnej auto musi być zarejestrowane w Polsce. Kolejność jest więc prosta. Najpierw opłacasz akcyzę za sprowadzone auto. Następnie musisz załatwić tłumaczenie dokumentów i z nimi udajesz się do wydziału komunikacji zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania. Tam składasz wniosek o zarejestrowanie pojazdu i jeśli wszystko pójdzie dobrze, otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne. I właśnie wtedy możesz ubezpieczyć auto. Do tego czasu przejrzyj oferty i wybierz tę najlepszą. Propozycje polis OC na punkta.pl otrzymasz w kilka minut, ale nie czekaj na ostatnią chwilę. Warto porównać oferty, wczytać się w ogólne warunki ubezpieczenia i zastanowić się, czy do OC nie dołączyć w pakiecie innych ubezpieczeń. Na przykład AC lub NNW. Często takie oferty łączone w pakiety potrafią być bardzo atrakcyjne i korzystniejsze niż opłacane osobno. Gdy otrzymasz już polisę OC, możesz się cieszyć nowym autem i ochroną od odpowiedzialności cywilnej. Tylko pamiętaj aby, gdy wymienisz tymczasowe tablice rejestracyjne na te stałe, powiadomić ubezpieczyciela o tej zmianie. Zawarte ubezpieczenie OC na tablice próbne będzie działać dalej, ale Twoim obowiązkiem jest uzupełnienie informacji o aucie.

Ubezpieczenie OC na VIN?

Ktoś Cię przekonuje, że dobry pomysł to ubezpieczenie OC na numer VIN? Nie daj się na to nabrać. Niektórzy niezbyt uczciwi sprzedawcy samochodów, szczególnie Ci, którzy zajmują się tym hurtowo, polecają sposób wg którego rzekomo można wykupić ubezpieczenie OC na indywidualny numer VIN auta i tak przez trzydzieści dni jeździć polskimi drogami. Tylko często okazuje się, że tablice rejestracyjne tego auta są nieoryginalne. Skutek tego jest taki, że ani poruszanie się autem ani ubezpieczenie nie są zgodne z przepisami polskiego prawa. Gdy spowodujesz kolizję takim samochodem, zostanie to potraktowane jako wypadek wyrejestrowanym autem, które nie powinno być dopuszczone do ruchu. Więc Twoja polisa OC nie zadziała. Ty poniesiesz karę, a wszelkie koszty napraw szkód spowodowanych przez Ciebie poniesiesz z własnej kieszeni. Nie warto, prawda?

 

Źródło: Punkta.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *