Ubezpieczenie NNW: czy warto wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Podziel się swoją opinią

Ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Tak, jak nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji w życiu, tak nie przewidzimy, kiedy taka polisa może nam się przydać. Prześwietlamy i sprawdzamy ubezpieczenie NNW. Czy warto je mieć?

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Pierwsze skojarzenia, jakie kierowcy i właściciele aut mają w związku z koniecznością ubezpieczenia nowego pojazdu to polisa OC i AC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, tę drugą polisę wykupuje się dobrowolnie. Często można znaleźć bardzo korzystną ofertę dotyczącą obu ubezpieczeń w pakiecie. Poza OC i AC warto rozważyć zainwestowanie w dodatkową opcję NNW. Zarówno OC, jak i AC dotyczą pojazdu, nie obejmując przy tym kierowcy. Z kolei komunikacyjne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, chroni kierowcę oraz jadących z nim pasażerów. Co ważne, ochrona działa także wtedy, gdy zdarzenie drogowe było spowodowane z twojej winy. 

NNW: czy warto?

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jego wykupienie jest dobrowolne. A fakt posiadania tego typu asekuracji nie wyklucza możliwości dochodzenia roszczeń finansowych z innych źródeł. 

Ubezpieczenie NNW nie jest zarezerwowane tylko dla kierowców. Poza opcją komunikacyjną ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków można także w zawierając ubezpieczenie na życie czy turystyczne. 

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Nieszczęśliwy wypadek to bardzo nieprecyzyjne określenie. Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia NNW, sprawdź dokładnie czego dotyczy ochrona i w jakich przypadkach będzie ci przysługiwała wypłata środków finansowych. Ustawodawca nie ingeruje w ostateczną treść umowy, dlatego to na klientach spoczywa odpowiedzialność zweryfikowania produktu, za który będą płacić. Każda firma ma dowolność podczas tworzenia oferty, więc dostępne na rynku polisy mogą znacznie się różnić. Dokładne szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia –czyli dokumencie dołączonym do każdej umowy.  

Co do zasady, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku podczas jazdy autem, przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu, w czasie postoju czy naprawy samochodu na poboczu drogi, kierowcy jak i pasażerom będzie przysługiwała pomoc pieniężna. 

Zazwyczaj firmy oferują ubezpieczenie NNW w kilku pakietach (np. podstawowym i rozszerzonym), o różnym zasięgu terytorialnym oraz zróżnicowanym czasie działania. Ponadto polisa może pokrywać: świadczenia medyczne, także te udzielane w szpitalu, zabiegi rehabilitacyjne, refundację leków, wsparcie pieniężne w przypadku niezdolności do pracy, przeszkolenie zawodowe, a nawet transport zwłok czy operację plastyczną do określonej kwoty. Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie ubezpieczenie NNW wybrać, najlepiej zweryfikować swoje możliwości finansowe i potrzeby. Jeśli chcesz, aby ochrona działała także poza granicami Polski, upewnij się że taką opcję wykupujesz. 

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczyciele stosują różnorodne stawki. Przy komunikacyjnym ubezpieczeniu NNW ogromne znaczenie mają: pakiet, na który się zdecydujesz, czas obowiązywania polisy, a także cechy samochodu, między innymi ilość siedzeń oraz jego przeznaczenie. Ponadto istotne będzie czy opłatę uiścisz od razu czy rozłożysz ją na raty. Klienci płacący pełną kwotę z góry mogą liczyć na zniżki. Ostatnią kwestią jest kwota ubezpieczenia. Im będzie wyższa, tym wyższe otrzymasz odszkodowanie. NNW nie musisz wykupować na cały rok. Są oferty obowiązujące miesiąc, co będzie wiązało się z niższą stawką. 

Kiedy ubezpieczenie NNW nie zadziała?

Nieszczęśliwy wypadek to jedno, a głupota to drugie. Żaden z ubezpieczycieli nie wypłaci ci odszkodowania, jeśli wypadek będzie następstwem jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Do standardowych wyłączeń zaliczane są także próby samobójcze czy próby popełnienia przestępstwa. Czytając OWU, sprawdź czy na liście okoliczności zwalniających towarzystwo ubezpieczeniowe od odpowiedzialności nie znajdują się przypadkiem choroby, na które cierpisz. 

Niektóre firmy rozgraniczają swoje produkty, w ten sposób że można kupić NNW tylko dla kierowców, tylko dla pasażerów lub wspólne. Najtańsza opcja może się więc okazać nieodpowiednią dla pełnego samochodu osób.

 

Źródło: Punkta.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *