PBUK – w czym pomoże Ci polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych?
PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to organizacja zrzeszająca towarzystwa ubezpieczeniowe, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego. W jakich sytuacjach pomoże nam PKUB?
Czym zajmuje się biuro ubezpieczeń komunikacyjnych PBUK?
Polskie biuro ubezpieczeń komunikacyjnych, zajmuje się wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych (certyfikatów Zielonych Kart) ważnych w innych krajach Systemu Zielonej Karty. Do jego obowiązków należy też zawieranie z biurami narodowymi z innych państw umów o wzajemnym uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych, organizowanie likwidacji szkód spowodowanych na terytorium Polski przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą posiadających ważne dokumenty Zielonej Karty a także organizowaniem likwidacji szkód spowodowanych na terenie Polski przez posiadaczy aut zarejestrowanych w państwach, które podpisały Porozumienie Wielostronne (w krajach EOG, Andorze i Serbii). Ponadto do polskiego biura ubezpieczycieli komunikacyjnych należy ustalanie zasad dystrybucji dokumentów ubezpieczeń. Powyższe informacje możemy znaleźć na stronie należącej do PBUK – pbuk.pl, a co to oznacza w praktyce, dla zwykłego użytkownika dróg? Kiedy i w jakiej sprawie należy zwrócić się do tego towarzystwa ubezpieczeń komunikacyjnych? To przedstawimy na prostych przykładach.
Biuro ubezpieczeń komunikacyjnych PBUK – najczęstsze sytuacje
Oto najczęstsze sytuacje, w których kierowca może zwracać się do polskiego biura ubezpieczycieli komunikacyjnych:
Wypadek w Polsce
Jesteś poszkodowany w wyniku wypadku drogowego. Wina nie leży po twojej stronie, ale sprawca okazuje się być obcokrajowcem, albo jego samochód jest zarejestrowany poza naszym krajem. Wtedy w polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych PBUK otrzymasz pomoc w ustaleniu biura, w którym sprawca wykupił OC lub PBUK po prostu wypłaci Ci odszkodowanie. Warunek jest jeden: auto sprawcy musi być zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej lub takim, który podpisał Porozumienie Wielostronne.
Wypadek za granicą
Gdy wypadek zdarzy się poza granicami Polski, również możesz liczyć, że polskie towarzystwo ubezpieczeń Ci pomoże. PBUK na podstawie numeru rejestracyjnego auta, ustali w jakim towarzystwie jest ubezpieczony sprawca a także, jaka firma (towarzystwo ubezpieczeniowe) reprezentuje je w Polsce, abyś mógł zwrócić się po odszkodowanie.
Wypłata bezpośrednia
Są sytuacje, w których to Polskie biuro ubezpieczeń komunikacyjnych przejmuje rolę organu odszkodowawczego. Stanie się tak, gdy nie można ustalić towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy w terminie do 60 dni od wypadku, albo gdy towarzystwo ubezpieczonego nie odpowie na roszczenie w ciągu 90 dni. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym był ubezpieczony sprawca nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce, także wtedy PBUK przejmie roszczenie. Jak widać, powołanie takie biura ma głęboki sens i wiele ułatwia. Tym bardziej, że wysokość odszkodowań jest porównywalna z tymi, które otrzymasz od „zwykłego ubezpieczyciela”
Wyjeżdżasz za granicę? O tym musisz pamiętać!
Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy Twoja polisa OC jest aktualna, a jadąc poza obszar UE upewnij się, że kraj, który zamierzasz odwiedzić nie wymaga tak zwanej Zielonej Karty. Nie wszyscy kierowcy jadący do popularnej Chorwacji orientują się, że przejazd do Dubrownika odbywa się przez terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie właśnie wymagana jest Zielona Karta. Często towarzystwo ubezpieczeń komunikacyjnych oferuje darmową Zieloną Kartę, ale trzeba złożyć dodatkowy wniosek o nią. W przeciwnym wypadku należy ją wykupić. Brak Zielonej Karty w krajach, które tego wymagają jest równoznaczne z poruszaniem się autem bez ważnego OC. Dlatego najpierw zajrzyj do warunków ubezpieczenia OC, a potem na punkta.pl, aby wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe. Natomiast w razie wyżej opisanych problemów szukaj pomocy na www.pbuk.pl
Źródło: Punkta.pl