Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Podziel się swoją opinią

Sytuacji, w których przyda nam się możliwość napisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest wiele. Dziś przedstawimy kilka z nich i podpowiemy, jak w ich przypadku przygotować skuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy lub z AC? Napisz odwołanie!

Zdarza się, że zaniżenie wysokości odszkodowania lub odmowa jego wypłaty, bardzo poważnie uderzy po kieszeni ubezpieczonego, który np. do remontu samochodu musi dołożyć pieniądze z własnej kieszeni lub w przypadku jego całkowitego zniszczenia kupić kolejne auto. Eksperci radzą, by w takich sytuacjach skorzystać z przysługującego na prawa i sporządzić odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oczywiście zgodnie z prawem możemy wejść z ubezpieczycielem na drogę sądową, tyle, że musimy mieć świadomość tego, że takie sprawy mogą ciągnąć się bardzo długo i wiążą się z często niemałymi wydatkami.  Zanim podejmiemy decyzje o skierowaniu sprawy do sądu, warto spróbować drogi odwoławczej, która jak pokazuje doświadczenie, w wielu przypadkach pozwala na uzyskanie zadowalającej rekompensaty. Pamiętajmy, że nawet odmowa wypłaty odszkodowania, nie jest decyzją ostateczną. Pod warunkiem, że napiszemy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Ile mam czasu na złożenie odwołania ws. odszkodowania?

Na to pytanie można odpowiedzieć krótko: dużo! Wystarczająco, by sporządzić dobrze przygotowany dokument podparty mocnymi argumentami przemawiającymi za tym, że nasze roszczenia są zasadne (ale o tym za chwilę). Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego, tego typu sprawy przedawniają się po trzech latach. W kwestii terminu można powołać się na artykuł 819 paragraf 1 KC. Są jednak pewne wyjątki. Na przykład jeśli szkoda powstała w wyniku czynu niedozwolonego, na odwołanie mamy aż dziesięć lat. W przypadku strat, które powstały na skutek przestępstwa o przedawnieniu mówimy dopiero po dwudziestu latach (!).

Przywołane terminy nie powinny być jednak zachętą do tego, by z odwołaniem czekać. Doświadczenie pokazuje, że im szybciej zareagujemy, tym więcej istotnych szczegółów lub dokumentów jesteśmy w stanie przedstawić. Biorąc pod uwagę fakt, że w takich sprawach ważne są detale, zajmijmy się sprawą od razu!

W jakim terminie ubezpieczyciel powinien odpowiedzieć na odwołanie?

Prawo nakazuje ubezpieczycielowi niezwłoczne zajęcie się naszą sprawą. Towarzystwo na odpowiedź ma 30 dni od dnia otrzymania reklamacji, chyba, że sprawa jest skomplikowana, wówczas proces ten może wydłużyć się do 60 dni, ale musi o tym wcześniej nas poinformować wskazując na przyczyny opóźnienia i okoliczności jakie muszą zostać ustalone dla rozpatrzenia danej sprawy. Musi także wskazać przewidziany termin rozpatrzenia reklamacji.

Jeśli nasz ubezpieczyciel nie rozpatrzy odwołania w ciągu 30 dni, ani nie poinformuje o tym, że potrzebuje więcej czasu, możemy przyjąć, że sprawa została rozpatrzona na naszą korzyść.

Co napisać w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela?

Choć w wielu miejscach można odnaleźć wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela, warto pamiętać, że nie zawsze taki „gotowiec” będzie pasował do naszej sprawy. Taki wzór, może być jednak dobrą podpowiedzią jak napisać odwołanie.

Doświadczenie pokazuje, że warto przyłożyć się do napisania odwołania wskazując w nim konkretne liczby, okoliczności powstania straty oraz podstawę prawną. Konieczne jest wpisanie danych osoby pokrzywdzonej oraz towarzystwa ubezpieczeniowego. Numer polisy oraz oznaczenia decyzji z którą się nie zgadzamy pomogą rozpatrującemu zidentyfikować naszą sprawę.

Konieczne jest również dobre, obszerne i bardzo szczegółowe uzasadnienie naszych roszczeń. Zdanie „już nigdy u was się nie ubezpieczę” – nie jest dobrym pomysłem i raczej nie wystraszy naszego ubezpieczyciela. Wskaże jedynie na nieprzygotowanie i nieprofesjonalne podejście do sprawy z naszej strony.

Nie bójmy się także załączników. Kserokopie wszelkich dokumentów jak faktury czy rachunki związane z usunięciem szkody będą dodatkowym atutem. Jeżeli nie przystąpiliśmy jeszcze do naprawy, cenne mogą być wszelkiego rodzaju kalkulacje – najlepiej jeśli będzie to ekspertyza rzeczoznawcy. Dobrym rozwiązaniem jest także wyciąg z cennika części zamiennych przygotowanego przez autoryzowany serwis.

Eksperci z dzieciny branży ubezpieczeniowej zalecają zapoznanie się z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o rzeczniku ubezpieczeń .

W jaki sposób wnieść odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Są trzy drogi złożenia odwołania. Możemy zrobić to ustnie np. poprzez telefoniczne biuro obsługi klienta lub na miejscu, w oddziale firmy ubezpieczeniowej. W tym przypadku, powinniśmy zaznaczyć, że wnosimy odwołanie do protokołu. Drugim rozwiązaniem jest komunikacja elektroniczna (e-mail) , pod warunkiem, że towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza taką formę kontaktu. Trzecim sposobem jest tradycyjna forma pisemna. Odpowiednio przygotowane i podpisane pismo należy złożyć w oddziale ubezpieczyciela lub przesłać je pocztą wraz z załącznikami. Jeżeli decydujemy się na taką korespondencję, warto zainwestować w list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru

Towarzystwo ubezpieczeniowe odrzuciło odwołanie – co robić?

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odrzuci naszą reklamacje, nie pozostajemy bez pola do działania. W takiej sytuacji zawsze możemy wystąpić do sądu, skorzystać z mediacji lub poprosić Rzecznika Finansowego o przyjrzenie się naszemu problemowi. Zgodnie z prawem, ostatnia droga jest wolna od opat. Trzeba jednak pamiętać o konieczności zapoznania tej instytucji ze wszystkimi aspektami sprawy, w tym z dotychczasową korespondencją. Szczegóły można znaleźć na stronie www.rf.gov.pl .

 

Źródło: Punkta.pl

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *