Jak wyrejestrować samochód? Praktyczne porady

Udostępnij

Polskie prawo przewiduje kilka sytuacji, gdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wyrejestrowania swojego auta. Niedopełnienie tego rodzaju formalności może skutkować grzywną nawet do kilku tysięcy złotych. Zatem jak wyrejestrować samochód?

Aby nie płacić obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego musisz wyrejestrować swój samochód. W innym wypadku zapłacisz nawet do 4200 zł. Z uwagi na to warto wiedzieć, jak wyrejestrować samochód.

Kiedy musisz wyrejestrować auto?

Przepisy bardzo dokładnie określają kilka sytuacji, kiedy jesteś zobowiązany do tego, aby wyrejestrować auto:

  • kasacja samochodu,
  • sprzedaż pojazdu za granicę,
  • kradzież auta,
  • wycofanie samochodu z obiegu,
  • przekazanie pojazdu do demontażu.

Oczywiście, może zdarzyć się i tak, że wyrejestrowany przez nas samochód, na przykład z powodu kradzieży, zostanie odnaleziony. W ramach przepisów prawnych przewidziano, w takiej sytuacji, możliwość zarejestrowania pojazdu raz jeszcze, na dotychczasowego właściciela pojazdu po przedstawieniu niezbędnych dokumentów.

Gdzie wyrejestrować auto?

Jeśli zdecydujesz się na wyrejestrowanie samochodu, musisz udać się do właściwego Wydziału Komunikacji w swojej miejscowości. Należy tam uzupełnić wniosek urzędowy. Do tej czynności, czyli wyrejestrowania auta, niezbędne będą: dokument tożsamości oraz potwierdzenie zapłaty za wyrejestrowanie pojazdu. Taką opłatę skarbową można zazwyczaj uiścić w kasie urzędu.

Pojazd wyrejestrowany jest w trybie natychmiastowym. Pamiętajmy, że urząd ma również możliwość odrzucenia takiego wniosku, a wtedy właścicielowi pojazdu przysługuje zaledwie 14 dni na złożenie odwołania.

Jak wyrejestrować samochód? Potrzebne dokumenty

W zależności od tego, z jakiego tytułu wyrejestrowujemy auto, musimy posiadać ze sobą niezbędne dokumenty.

Jeśli przekazujemy samochód do stacji demontażu, musimy posiadać zaświadczenie o przyjęciu pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. W przypadku kradzieży pojazdu musimy posiadać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią jednostkę policji oraz oświadczenia właściciela pojazdu o zdarzeniu, a także koniecznie: dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Jeśli natomiast wywozimy samochód za granicę musimy posiadać dokument potwierdzający zbycie i kopię rejestracji auta za granicą. W momencie, gdy pojazd jest wycofywany z obiegu, musimy przedłożyć dokument, który potwierdza ten fakt oraz kopię decyzji administracyjnej.

Jeżeli brakuje nam któregokolwiek z koniecznych dokumentów, ustawodawca pozostawił możliwość przedłożenia przez dotychczasowego właściciela pojazdu stosownego oświadczenia. Miejmy jednak na uwadze, że wszystkie deklaracje składane przez nas, muszą być zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna.

Sprzedaż samochodu a wyrejestrowanie auta

Wielu kierowców zastanawia się, czy sprzedaż samochodu oznacza automatycznie wyrejestrowanie auta. Oczywiście, nie. Samochód taki jest pojazdem zarejestrowanym, natomiast dotychczasowy właściciel ma obowiązek powiadomić odpowiedni urząd w ciągu 30 dni od podpisania umowy o takim fakcie. Jeżeli tego nie zrobi, to może okazać się, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgłosi się do niego, jako do właściciela pojazdu, z wnioskiem o zapłatę OC i grzywną za jej brak.

 

Źródło: Punkta.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *